poniedziałek, kwietnia 10, 2023

"W objęciach nazisty" Aneta Krasińska

 

TYTUŁ  "W objęciach nazisty”
 

AUTOR Aneta Krasińska

 

DATA PREMIERY 22.02.2023

 

WYDAWNICTWO  Skarpa Warszawska

 

ILOŚĆ STRON 334

 

 

 

 

OCENA  5/6

 

OPIS
PORUSZAJĄCA OPOWIEŚĆ O ODWADZE I DETERMINACJI W DĄŻENIU DO REALIZACJI MARZEŃ.

Maj 1939 roku. W Wolnym Mieście Gdańsku szerzy się propaganda niemiecka i naciski, by utrudnić życie ludności polskiej, żydowskiej i kaszubskiej. Codzienne prześladowania, kolejne pobicia czy napaści nie dają szans Polakom na spokojne życie w mieście.

Młoda Niemka, Nela Witt, zakochana w niemieckim adwokacie – gorącym zwolenniku idei nazistowskich, angażującym się w sprawy polityczne. Dzieciństwo i młodość Nela spędziła w domu przesiąkniętym ideologią faszystowską, nie zwracając na nią uwagi.

Dziewczyna kocha i chce być kochana, dlatego też marzy o ślubie. Jednak każdy kolejny dzień pokazuje narzeczonego w zupełnie nowym świetle. Nela staje na rozdrożu.

Paradoksalnie w wybuchu wojny dziewczyna dopatruje się szansy na odmianę swojego losu…


MOJE ODCZUCIA


Nela Witt to młoda Niemka, która jest zakochana w Wilhelmie – adwokacie, który jest zapalonym zwolennikiem idei nazistowskich. Dziewczyna kocha i chce być kochana, dlatego marzy się jej ślub. Ale im więcej poznaje narzeczonego, tym bardziej go nie poznaje. Nela już sama nie jest przekonana co do racji tego ślubu.
Iwo jest Polakiem pracującym w służbie celnej. Jest oddany pracy i nie boi się niebezpieczeństw. To dobry chłopak, kochający swoją rodzinę i oddanego przyjaciela Rajmunda.
Drogi tych dwojga przetną się w niezbyt sprzyjających warunkach. Oboje pomimo różnic społecznych zapałają do siebie sympatią. Czy Iwo otworzy oczy Neli na to co dzieje się wokół niej?

Aneta Krasińska zdecydowanie potrafi pisać wartościowe książki w których zawsze porusza jakieś ważne społeczne problemy. Tym razem możemy poznać historię propagandy niemieckiej, która pragnie utrudnić życie ludności polskiej, żydowskiej i kaszubskiej. Co ciekawe historię poznajemy z dwóch różnych punktów widzenia. Neli, czyli młodej Niemki, która tak naprawdę nigdy nie interesowała się tymi sprawami, pomimo tego, że była wychowywana w domu przesiąkniętym ideologią faszystowską oraz Iwa, polskiego mężczyzny, który nie może zrozumieć tego jak traktują ich Niemcy. Nela tak naprawdę wcześniej nie zwracała uwagi na zachowanie Niemców wobec obcych narodowości dopóki nie poznała Iwa. To właśnie on otworzył jej poniekąd oczy na to, jak bardzo niesprawiedliwie i upokarzająco są traktowani inni i do czego zdolni są Niemcy.

Nasza główna bohaterka Nela jest młoda, kocha i pragnie być kochana. Ale im bardziej poznaje swojego narzeczonego, tym bardziej nie może uwierzyć jak bardzo pomyliła się co do tego człowieka. Człowieka dla którego nie są ważne uczucia drugiego człowieka, tylko jego pozycja społeczna. Wilhelm bowiem zawsze bierze to co chce, nie przejmując się konsekwencjami. Dziewczyna jest coraz bardziej zagubiona, nie chce już tego ślubu, jednak jej wybranek nie pozostawia jej wyboru. Jej odskocznią jest pomaganie rannym w szpitalu i dla niej nie ma znaczenia czy człowiek, któremu pomaga jest Niemcem czy też Polakiem. Jej serce nie może przejść obojętnie wobec ludzkiej krzywdy. Nela tak naprawdę nie ma wsparcia w nikim, bo nawet jej własna rodzina jest przekonana, że bierze ślub z najlepszą partią w mieście. Już naprawdę nie wie co ma zrobić. Dlatego kiedy wybucha wojna widzi szansę na odmianę własnego losu.

Nela poczuła olbrzymią pustkę. Jakby w jednej chwili ktoś ją pozbawił rodziny, przyjaciół i wspomnień. Te, które pozostały, poczęły się rozmywać wśród gromkich okrzyków wielbiących wodza i jego partię, która coraz mocniej ingerowała w życie zwykłych ludzi.


Iwo to mężczyzna, który dla dobra swojej ojczyzny jest w stanie oddać życie. Wie jak niebezpieczna może być jego praca, a mimo to zawsze oddaje się jej w pełni. Wspólnie ze swoim przyjacielem Rajmundem bronią prawa za wszelką cenę. Kiedy Iwo poznaje Nelę, zaczyna dostrzegać, że ona jest inna od pozostałych Niemców. Z dnia na dzień, kiedy ta odwiedza go w szpitalu coraz bardziej jego serce rwie się ku niej. Wie, że dziewczyna ma narzeczonego, jednak musi spróbować powiedzieć jej o swoich uczuciach.

Czy oboje mają szansę na wspólną przyszłość? Czy różnica narodowości i poglądów wśród ich bliskich może im w tym przeszkodzić?

Autorka przedstawia nam świat w którym rządziły się swoje prawa, a ludzie niejednokrotnie byli źle traktowani tylko i wyłącznie dlatego, że byli innej narodowości. Takie osoby musiały walczyć o przetrwanie każdego dnia, zastanawiając się co włożyć do garnka i czy kolejny dzień nie przyniesie dla nich nic złego. Każde napotkanie Niemca na swojej drodze mogło się źle skończyć. Historia ta pokazuje nam jednak, że pomimo okrucieństwa byli też tacy ludzie, dla których nie ważne było to, kim jest dany człowiek i gdzie się urodził, bo człowiek to nadal człowiek. To opowieść o odwadze i determinacji ludzi, by realizować własne marzenia. Historia, która poruszy niejedno ludzie serce.

Widziała strach w oczach niewinnych ludzi, którzy nie chcieli niczego więcej, niż tylko żyć.


W objęciach nazisty to książka, która otwiera nam oczy na pewne ważne rzeczy, które dzieją się tuż obok nas, a  których być może wcześniej nie dostrzegaliśmy. Historia, która pokazuje, że pomimo okrucieństwa otaczającego nas świata mogą znaleźć się momenty, które dodadzą nam wiary w ludzi. Koniecznie przeczytajcie.
Za możliwość przeczytania i zrecenzowania serdecznie dziękuję Autorce oraz  

 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedziny na moim blogu. Będzie mi miło, jeśli zostawisz po sobie jakiś ślad.

Copyright © 2016 Czytaninka , Blogger